CO mam robić Dalej? – Pytaniem 40-to latków?

27 stycznia 2023

CO mam robić Dalej?- Pytaniem 40-to latków?

 

Przychodzi taki moment w Naszym życiu, najczęściej w okolicach 40-tki, w którym zadajemy sobie pytanie – CO mam robić DALEJ?.

Jeżeli choć raz zadałeś sobie to pytanie, to oznacza, że zaczynasz myśleć nad zmianą swojego życia.

Zatem, w połowie naszego życia zaczynamy się przyglądać miejscu, w którym jesteśmy, przyglądamy się częściej sobie, dlaczego podejmujemy właśnie takie decyzje, dlaczego właśnie tak działamy, temu co jest dla nas ważne.

Pytania, które sobie zadajemy to:

  • Czy to co robię jest dla mnie lub gdzie jest kres moich możliwości?
  • Czy ludzie którzy mnie otaczają więcej biorą niż dają?
  • Jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe i wiedzę, którą mam?
  • W którą stronę iść i jaką decyzję podjąć?
  • Jak złapać oddech i potrafić odpuszczać psychicznie, nic nie tracąc?

Czyli CO robić DALEJ?

Przyglądamy się swojej rodzinie, partnerom. Dziwne, co? Wcześniej tego nie robiliśmy 🤔

Dlaczego? To proste, wcześniej musieliśmy zdobywać, osiągać, gonić, biec, ustawić się w życiu itd.

Na początku pytanie – CO DALEJ, zaczynamy sobie zadawać bez większej spiny i ciśnienia decyzyjnego. Często mamy już dziecko/dzieci, które wyrosły z pieluch, a kredyt na mieszkanie się spłaca (wiem, to drugie to teraz trudny temat:). Jeżeli nie masz dzieci i kredytu, to po prostu możesz szukać sensu w swoim życiu.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie CO DALEJ bez ciśnienia i spiny, to znaczy, że jesteś w genialnym momencie. Nie masz „noża na gardle”, masz czas i miejsce na tzw. rozważania. Plis nie zmarnuj tego. Jeżeli tego nie zmarnujesz, pominiesz większość prezentowanych poniżej kroków. Przede wszystkim ominiesz jeden z tych paskudniejszych o nazwie „FRUSTRACJA”.

Oczywiście efektem Twoich rozważać może być:

  • Zostać i wzmacniać swoje kompetencje w firmie, nauczyć się mówić o swoich oczekiwaniach, słuchać innych, bo być może czegoś się nie zauważa, ale też nauczyć się stawiać granice sobie i innym.
  • Odejść i znaleźć nową pracę, w innej firmie, nie wpadając z “deszczu pod rynnę”.
  • Otworzyć własny biznes, nie popełniając błędów większości „etaciarzy, którzy postanawiają zostać przedsiębiorcami”, w tym moich.

Ten artykuł skierowany jest do:

  • Osób, które stoją w swoim życiu przed decyzją – CO mam robić DALEJ? Wiedzą, że muszą coś zmienić, jednak w ich głowie jest chaos, nie wiedzą co robić i na ten moment nie widzą rozwiązań.
  • Skierowany jest też do osób, które widzą już kilka potencjalnych rozwiązań, jednak działają chaotycznie, robią wszystko na raz, potrzebują uporządkować swoje działania, zrobić plan i ruszyć dalej.

Zatem – Poznaj 7 kroków do decyzji – CO mam robić DALEJ i dokładnie zweryfikuj w którym miejscu jesteś. 

Plis – przeczytaj artykuł do końca.

 

🎯 „DLACZEGO”

 

Zanim przejdziemy do kroków przez które możesz przechodzić, musisz odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – dlaczego w ogóle zaczynasz myśleć o czymś nowym. Co się stało lub dzieje w Twoim życiu, a może kto lub co sprawiło, że zaczynasz sobie zadawać pytanie – CO  mam robić DALEJ?

Jaki konflikt się u Ciebie pojawił?

Jak mówi Richard Bolstad, mediator wielu konfliktów zbrojnych na świecie – aby rozwiązać konflikt, musimy wiedzieć z jakim konfliktem mamy do czynienia, czy z konfliktem na poziomie interesów, czy konfliktem na poziomie wartości. 

  • Konflikt na poziomie interesów – jest to konflikt o pewne dobra, zasoby, często ograniczone tj. pieniądze, premie, stanowiska, awanse, samochody służbowe, miejsca parkingowe, karty firmowe, szkolenia, home office itd.
  • Konflikt na poziomie wartości – odpowiada na pytanie: Co jest dla Ciebie ważne w pierwszej kolejności i w imię czego chcesz się angażować, co pcha Cię do przodu i jest Twoim kompasem moralnym? Co ciekawe, to może się różnić od wartości ludzi, którzy są wokół Ciebie – np. Twoich szefów, czy kolegów z pracy.

Przykłady wartości ludzi to – skuteczność, decyzyjność dynamika, rywalizacja, wolność, wygrana, kompromis, bezpieczeństwo, komunikacja, poczucie sensu, współpraca, harmonia, demokratyczność. Czy zauważasz, że niektóre są sprzeczne?

To że mamy inne wartości nie wyklucza współpracy, gdy szanujemy, to co jest ważne dla drugiej strony. 

Zatem co się u Ciebie stało? 

Jaki konflikt u Ciebie powstał? 

Zapisz to i powiedz to głośno! Bez tego nie pójdziesz dalej!

No dobrze, czas zweryfikować na jakim etapie jesteś. 

 

🎯KROK 0 – „PRZEBŁYSK”

 

To moment, w którym pojawia się chęć zmiany, pewna idea (potrzeba, pragnienie), następnie pojawia się wizja np. nowej roli zawodowej, nowego miejsca czy zmiany sposobu działania. Być może masz już dość miejsca w którym jesteś, a może po prostu potrzebujesz zmiany. Z wizją pojawia się “mały power”, czyli nadzieja, że czeka Cię coś nowego.

Być może powiedziałeś już komuś bliskiemu o swoich potencjalnych planach. Zaczynasz zadawać sobie pytania na które nie znasz jeszcze odpowiedzi, na przykład z serii – OK, ale co teraz, CO DALEJ?

Co najważniejsze – nie masz jeszcze planu, a od tego, co zrobisz teraz z tym pomysłem zależeć będzie w który poniższy krok wpadniesz.

 

🎯KROK 1 – ” RĘKAWICE”

 

To moment w którym zaczynasz działać, korzystając z jednej z dwóch opcji:

  • Opcja 1 – to moment, w którym informujesz swoją firmę, szefa, osobę z HR-u o tym jakie są Twoje potrzeby, talenty, oczekiwania, co chcesz zmienić lub usprawnić, a następnie znajdujecie najlepsze rozwiązanie dla obu stron.
  • Opcja 2 – wiesz, co masz robić, przygotowujesz plan, określasz priorytety, spisujesz kroki, określasz daty, weryfikujesz kto może Ci pomóc np. coach, znajomy ekspert, otwierasz teczkę znajomości, może zapisałeś się do jakiegoś programu i zaczynasz konsekwentnie działać. 

UWAGA – duża część osób nie korzysta z żadnej z tych opcji, żyjąc w nadziei, że zmiana sama przyjdzie, że inni się domyślą, jakie są nasze potrzeby, albo najlepsze, że to ktoś się zmieni! Wtedy wpadasz w krok poniżej.

 

🎯KROK 2 – „NADZIEJA”

 

Nie chcę, aby zabrzmiało to jak – nadzieja jest matką głupich, ale czasem tak jest, bo samą nadzieją, bez planu i konsekwencji daleko nie zajedziemy. 

  • Nadzieja pojawia się po tym, jak poinformowałeś swoje środowisko decyzyjne o swoich przemyśleniach i potrzebach oraz żyjesz w nadziei, że otrzymasz wsparcie, że zmiany są już na horyzoncie. To fajny moment 🙂
  • Nadzieja pojawia się też wtedy, gdy zaczynasz działać w nowo obranym kierunku i czekasz na efekty swoich starań/działań. 

 

🎯KROK 3 – „FRUSTRACJA”

 

To moment, w którym nic się nie zmienia, rośnie w Tobie poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, efektywność biznesowa spada i przestaje Ci się chcieć. Co więcej – Twoi domownicy zaczynają odczuwać Twoją frustrację. Zaczynasz też mówić na głos – „rzucam tę robotę w diabli”, albo „pakuję się i wyjeżdżam w Bieszczady”. Co gorsza, przychodzą Ci do głowy nerwowe ruchy, czyli nie tylko o tym mówisz, ale myślisz, aby to zrobić.

W tym kroku chciałbyś bardzo szybko rozwiązać swój problem, tylko rosnące w Tobie nerwy Ci na to nie pozwalają. 

Z czego może wynikać frustracja:

  • Nie podjąłeś rękawic, czyli nie poinformowania Twojego środowiska decyzyjnego, że musisz coś zmienić, bo na przykład się dusisz, lub jesteś przeciążony. Żyłeś lub dalej żyjesz w przekonaniu, że inni sami się domyślą. Najczęściej jednak tak nie jest – wybacz. Wiem – czasem środowisko nie słucha, albo nie zostały mu postawione granice przez Ciebie.
  • Podjąłeś rękawice i porozmawiałeś z Twoim środowiskiem decyzyjnym, ale zostało to “zamiecione pod dywan”. Czasem to boli jeszcze bardziej i pojawia się w głowie wola „zemsty – to ja Wam teraz pokażę”.
  • Wdrożyłeś działania, ale nie miałeś dobrego planu, wkradł się chaos, a efektów brak.

UWAGA – tutaj warto przyjrzeć się sobie, gdyż dla swojego otoczenia możesz stawać się lub już stałeś się osobą toksyczną: dla swoich bliskich, szefa oraz swoich współpracowników. Możesz już tego nie kontrolować. 

 

🎯KROK 4 – „NIEMOC”

 

To trudny moment, nie każdy w niego wpada. To moment, w którym nie widzisz już rozwiązań. Wpadłeś w chaos i nie decyduje już dorosła i dojrzała wersja Ciebie. Tkwiąc w chaosie, coraz częściej zadajesz sobie pytanie – CO ROBIĆ i nie znajdujesz odpowiedzi.

Spada Ci pewność siebie i wiara we własne możliwości. Zaczynasz się zastanawiać – czy ja w ogóle coś potrafię, czy się do czegoś nadaję lub na rynku na pewno są lepsi. 

Możesz być zmuszony do podjęcia decyzji w złym stanie psychicznym, gdyż w przeciwnym razie Twoje ciało zrobi to za Ciebie. Może być tak, że postanawiasz pójść na L4, aby złapać oddech i myśli.

 

🎯KROK 5 – „POZORNE UWOLNIENIE”

 

To moment, w którym wychodzisz z etapu FRUSTRACJA, gdyż wiesz, że to od Ciebie wszystko zależy, czujesz się już lepiej.

Być może zaczynasz układać jakiś wstępny plan na siebie, podejmujesz ostateczne decyzje, być może już odszedłeś z firmy, albo wychodzisz z wypalenia zawodowego, jednak nie masz jeszcze odpowiedzi na pytanie – CO mam robić DALEJ?

Zaczynasz się rozglądać za wsparciem innych osób np. ekspertów z rynku. 

 

🎯KROK 6 – „DECYZJA NA HURA”

 

To moment, w którym podejmujesz decyzję CO robić DALEJ, ale możesz przechodzić przez dwa zagrożenia:

  • „Etatowiec otwiera firmę” – to moment w którym postanowiłeś pójść na swoje, nie będąc nigdy przedsiębiorcą. Na tej drodze możesz popełnić wszystkie możliwe błędy biznesowe, które skutkują jej zamknięciem po roku, lub wysokością faktur na tzw. „rachunki”. 
  • „Jesteś jak stado wilków ze swoim CV” – to ten moment, w którym odchodzisz z korporacji i rzucasz się na portale rekrutacyjne, zaczynasz masowo wysyłać CV. Często wpadasz z deszczu pod rynnę, gdyż szukasz dokładnie tego samego zajęcia, tylko w innej firmie. Zapomniałeś też przygotować się do procesu rekrutacyjnego, nie sprawdziłeś w sposób profesjonalny swoich talentów, nie zweryfikowałeś wartości i nie potrafisz ich jasno komunikować na rynku. Nie zweryfikowałeś też, co innego jeszcze mógłbyś robić, czego jeszcze nie robiłeś, a mogłoby dać Ci spełnienie. 
  •  

🎯 KROK 7 – „RĘKAWICE PO PRZEJŚCIACH”

 

To moment w którym:

  1. Wiesz dokładnie czego chcesz i jak to zakomunikować na rynku.
  2. Masz dużą pewność siebie i wiarę w swoje możliwości.
  3. Zweryfikowałeś swoje unikalne talenty i predyspozycje biznesowe oraz potrafisz je komunikować innym.
  4. Potrafisz swobodnie opowiedzieć o tym, jakim jesteś człowiekiem, jaki jest Twój typ osobowości i potrafisz łatwo zdiagnozować typy osobowości innych ludzi – rekruterów, przyszłych szefów, klientów, pracowników itd.
  5. Przeanalizowałeś wszystkie swoje błędy komunikacyjne z przeszłości, aby nie powielać ich w przeszłości.
  6. Spisałeś wszystkie swoje osiągnięcia i potrafisz otwarcie mówić o swoich sukcesach.
  7. Potrafisz oddzielić życie zawodowe od prywatnego.
  8. Wiesz dokładnie w jaki sposób osiągniesz to czego chcesz – przy użyciu jakich kanałów, ludzi i zasobów.
  9. Zrobiłeś dokładny PLAN i możesz powiedzieć o sobie – jestem osobą konsekwentną i systematyczną i zaczynasz go wdrażać. 

Czy już wiesz, w którym miejscu jesteś?

Jeżeli TAK, to pierwszy krok masz już za sobą.

    • Teraz zapraszam Cię do pobrania – darmowej lekcji: Nie wiesz CO robić DALEJ? Określ swoje cele i priorytety! 
  • Zapraszam Cię na sesję wstępną. 
  • Zapraszam Cię też do programu CO DALEJ, jeżeli uznasz, że jesteś gotów/gotowa. 

Dlaczego to ja mam Ci pomóc? 

Tak się składa, że przeszłam wszystkie powyższe kroki, a co za tym idzie, wszystkie porażki i pułapki z nimi związane. Mogę Cię przed nimi przestrzec i pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie – CO DALEJ? 🙂 Pomagam w tym moim klientom!



Udostępnij gdy widzisz w tym wartość